Čtvrtek 24.1.2019 , Milena
Hledat

Právě dnes

Čtvrtek | 24. Ledna 2019

Zpravodajství Zlín

Zdroj: Zlínský deník - Moje Zlínsko

Příběh Františka Kolečkáře pomáhá pochopit naši minulost

NAHRÁVÁNí. Studentky Dominika Jurásková a Johana Holčíková (na snímku) zpracovávaly v Českém rozhlase příběh Marie Cigošové. Dozvěděly se, jak se žilo v pohraničí po válce, jaké bylo soužití v jednom domě s Němci, kteří pak byli odsunuti. Zmíněno bylo i t V rámci projektu Příběhy našich sousedů studenti zpracovali 786 pamětnických příběhů v 79 městech České republiky. Dokumentují životní události, na které se zapomnělo nebo mělo zapomenout. Vypráví je dál.


Baťovou nemocnicí cloumají emoce. Rozzlobené sestry míří na kraj

Areál krajské nemocnice T. Bati. „Nechceme bojovat, chceme jednat,“ tvrdí Martina Hvozdenská za Odborový svaz zdravotníků. V opačném případě prý půjdou do stávkové pohotovosti.


Personál KNTB se bouří, hrozí stávkou

Ilustrační foto „V posledních letech dochází v KNTB k výrazné personální destabilizaci. Následkem nedostatku sester a pomocného personálu se uzavírají oddělení, zbývající personál je přetížen jak spoustou přesčasové práce, tak obrovským pracovním tempem,“ uvádí v otevřeném dopise hejtmanovi, krajským zastupitelům i členům zdravotního výboru Martina Hvozdenská za Odborový svaz zdravotníků a Hana Filimošinová za Unii sester.


Čoko všude, kam se podíváš

Čokoládový Festival 2019 sportovní hale Euronics. Horká čokoláda. Pralinky, bonbony, košíčky, fontány. To vše z čokolády. Slovo čokoláda se ve Zlíně skloňovalo o víkendu ve všech pádech. Ve sportovní hale se totiž konal Čokoládový festival. Čokoládové pivo i víno, bílá čokoláda podtrhující chuť lososa, hovězí ve stylu chilli con carne nebo slavná mexická jídla, jejichž běžnou ingrediencí je právě čokoláda, nejsou výjimkou. Pro někoho možná překvapivé, leč lahodné.


Smog dorazil ze severu. Zlepšení od středy

Smog ve Zlíně. Ilustrační foto „Dnes jsem byla ráno nakupovat, ale začala jsem venku špatně dýchat. Musela jsem domů,“ postěžovala si na ovzduší v pondělí seniorka Helena Vaculová ze Zlínska.  


První hříbě roku je potomek slavných rodičů

Klisnička, která na své jméno stále čeká, se má čile v světu. Narodila se v pátek 18. ledna a již v  neděli se vydala s maminkou na svou první procházku do výběhu. Klisnička se narodila v pátek 18. ledna deset minut po deváté hodině večerní. První napajedelské hříbě čeká na své jméno. Vymyslet ho může i široká veřejnost. 


Přibývá pacientů s poruchami spánku

Ilustrační foto. Spánková laboratoř Plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati praská ve švech. Lidí s poruchami spánku je totiž čím dál více. Situaci zlepší otevření dalších lůžek v tomto roce.


Bez elektřiny, bez WC. Dočkají se trhovci?

Tržnice Pod kaštany v centru Zlína. Revitalizace tržiště Pod Kaštany by měla být hotová do konce roku 2020, plánuje město.


Trolejbusy a autobusy: přes 32 milionů pasažérů

Autobus DSZO. Ilustrační foto Už třetím rokem za sebou zaznamenala Dopravní společnost Zlín - Otrokovice mírný nárůst počtu přepravených osob. V roce 2018 bylo přepraveno v MHD 32,288 milionu cestujících.  


Zlín chápe potřebu nové nemocnice. Spěchat nechce

Ilustrační foto Město Zlín má nezměněný konstantní postoj k tématu nemocnice. Říkáme ano, chceme, aby zůstala ve Zlíně, aby šlo o krajskou nemocnici a určitě nehodláme záměru házet klacky pod nohy. Tvrdí to alespoň v rozhovoru pro Deník primátor Zlína Jiří Korec.  


Další stopka pro klíčovou cestu. Stojí za ní ekologové

Stavba D49. Ilustrační foto Nekončící evergreen. Tak lze vystihnout stav chystané stavby dálnice D49 v úseku Hulín-Fryšták. Jen pár dní trvala pro investora stavby Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) takzvaná výjimka k zásahu do území. Tu mu udělil brněnský krajský soud ještě před vydáním územního rozhodnutí. Dokument umožňoval začít s přípravou stavby.  


Nemocnice ve Zlínském kraji jsou nadále ziskové

Kroměřížská nemocnice. Ilustrační foto Všechny čtyři nemocnice vlastněné Zlínským krajem dosáhly k 30. listopadu 2018 kladného výsledku hospodaření. Krajem vlastněné nemocnice tak dohromady hospodařily k poslednímu listopadu loňského roku se ziskem 132,606 milionu korun a jejich celkový čistý obrat dosáhl 6,466 miliardy korun.


Jak jsme žili v Československu. Tentokrát z Tečovic

Jak jsme žili v Tečovicích. V tištěném Zlínském deníku bude v pátek 18. ledna další díl seriálu Jak jsme žili v Československu.


Soud město neprodá. Má sloužit lidem, ale chátrá

Bývalá budova soudu ve Zlíně. Chátrající opuštěné historické budově soudu v centru Zlína se možná „blýská na lepší časy“. Její vlastník město Zlín ji zamýšlí rekonstruovat a udělat z ní jednu z vlajkových lodí města.  


Valašské Klobouky dají do investic sedmdesát milionů

Eliška Olšáková, starostka Valašských Klobouk Zastupitelstvo schválilo městský rozpočet pro rok 2019 v rekordní výši 175,5 milionu korun. Rozpočet počítá s příjmy ve výši 171,9 milionu a schodkem 3,5 milionu korun, který bude krytý z přebytku hospodaření minulých let. Na investiční akce město Valašské Klobouky vyčlenilo téměř 70 milionů korun.  


Zlínská zoo i po loňsku patří mezi nejlepší evropské zahrady

Ilustrační foto. Zlín Rok 2018 byl pro zlínskou zoo mimořádně příznivý. Návštěvu zahrady si v roce 70. výročí založení nenechalo ujít 648 375 návštěvníků, což znamená druhou nejlepší sezonu v historii.  


Nová posila DSZO uleví přetíženým linkám

Dopravní společnost Zlín-Otrokovice. Trolejbus SOR CITY TNB 12 MAPY ZMĚN V DOPRAVĚ/První ze sedmi nových trolejbusů je už od soboty ve Zlíně. Podle Dopravního podniku Zlín Otrokovice (DSZO) jej zatím ještě společnost nepřevzala do svého vozového parku, několik týdnů má sloužit především na zaškolení pracovníků údržby DSZO.


Město je prý v dobré ekonomické kondici, i na projekty za stamiliony

Ilustrační foto Máme pokračovat. V tomto duchu vedla rada města představení plánu na další čtyři roky, který zveřejnila již v minulém roce těsně před Vánocemi. V tomto týdnu dokument schválila i komentovala médiím. Nezaznělo však žádné Dokončíme.  


Zlínsko pokryla ledovka. Pod tíhou mokrého sněhu se lámou stromy a padají

Situace v pondělí večer ve Zlíně a okolí. Silnice pokryla ledovka. Pondělní večerní intenzivní sněžení a pokles teploty měl za následek jedno: ledovku. Komplikace v dopravě tak na sebe nenechaly čekat.


Nebylo to vždy snadné, říká ředitelka 14|15 BAŤOVA INSTITUTU

Petra Kubíková ROZHOVOR/ Bylo také nutné naučit zaměstnance všech organizací, aby plánovali, vzpomíná Petra Kubíková.


Luhačovice kousek od kalamity. Napadlo 40 cm sněhu

Rekordní sněhové srážky na Luhačovicku. Ani Krkonoše, ani Beskydy. Nejvíce sněhových srážek v České republice hlásí Luhačovicko. V noci z úterka na středu a po celý středeční den zde přibylo neuvěřitelných 40 cm sněhu.


Zpozorněte, blíží se období chřipek

Ilustrační foto. Hygienici varují, že konec ledna a začátek února může znamenat období chřipkových epidemií. Na rozdíl od nachlazení je chřipka poměrně vážné, systémové onemocnění, které může vést k rozvoji závažných komplikací i u zdravých jedinců.  


Stěhování oběma směry: Hradiště a Zlín mají k sobě blízko

Ilustrační foto. HLASUJTE V ANKETĚ / Petra Vaňková vždy snila o tom, že bude žít v poklidném historickém městě. Přání se jí splnilo. Při studiích na zlínského univerzitě potkala Petra, rodáka z Uherského Hradiště a krátce před svatbou se za ním už natrvalo odstěhovala do slovácké metropole.


Na místě budoucího relaxu býval kdysi hřbitov

Místo ve Zlíně , kde stával starý hřbitov . Diskutovaným místem se stal park vedle Kudlovské přehrady. Jedni chtějí dát nevyužité prostoře v centru Zlína nový život, druzí žádají klid pro ty, kteří jsou zde pochovaní. Město se situací zabývá.  


Novinky na železnici budí rozruch

Osobní vlak společnosti Arriva vlaky. Ilustrační fotografie. Nevypsání tendru na regionálního dopravce, rozdělení kraje na čtyři části v železniční dopravě i výběr soukromého dopravce se smlouvou na deset let.