Úterý 20.4.2021 , Marcela
Hledat

Právě dnes

Úterý | 20. Dubna 2021

Zpravodajství Zlín

Zdroj: Zlínský deník - Zlínsko

Výbuchy jsme přičítali kdekomu, ale Rusové by mě nenapadli, tvrdí Vrbětičan

Poněkud s rozpaky, a trochu s nevěřícím výrazem ve tváři sleduje dnes 51letý obyvatel Vrbětic Václav Janoš, stopu ruských špionů coby viníků explozí v tamním muničním areálu. Zatím celou kauzu má spíš za mediální humbuk a stejně tak jako řada jeho spoluobčanů, pořádně neví, co si o nejnovějších zjištěních našich kontrarozvědčíků a Bezpečnostní informační služby má myslet.


Sylva Knedlová: Dětem se věnuji na plné pecky

Nechválím se, že dělám, ale dělám. Nechávám za sebe mluvit práci. Mottem Jana Amose Komenského se řídím celý život. A proč? Protože si myslím, že člověk by měl jít dětem příkladem,“ říká sedmaosmdesátiletá Sylva Knedlová z Fryštáku. Učitelka, která má kantořinu v srdci. Letošní školní rok za katedrou bude pro ni již osmašedesátým.  


Povel k ústupu ve Vrběticích zachránil životy, vzpomíná hasič

Když jel Pavel Dekret, toho času náměstek pro Integrovaný záchranný systém a operační řízení hasičského záchranného sboru Zlínského kraje, poprvé k výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, asi netušil, co se z původně nahlášeného požáru postupem časem vyklube.


Dnes by nikdo z nás k požáru muničního skladu raději nejel, říká hasič

„Je to už více jak šest let. Spousta vzpomínek, hlavně těch emotivních už vyprchala,“ vzpomíná Jaroslav Číž, starosta Sboru dobrovolných hasičů Vlachovice, který byl jedním z mnoha hasičů zasahujících v roce 2014 při výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.


Valašští filmaři vzdávají hold zesnulému Davidu Stypkovi, loučí se klipem

/VIDEO/ Důstojně rozloučit s hudebníkem Davidem Stypkou, který letos v pouhých jedenačtyřiceti letech podlehl rakovině, se rozhodli valašští filmaři. Zpěvákovi, textaři, kytaristovi a básníkovi vzdávají hold speciálně připraveným klipem k písni Optaj sa dědy, k níž právě Stypka složil hudbu.


Do rukou vlády putovala Vrbětická výzva

Takzvanou Vrbětickou výzvou reagoval poslanec Petr Gazdík, europoslanec Stanislav Polčák, starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák a další starostové okolních obcí Vrbětic na zjištění možného zapojení ruských tajných služeb do výbuchů muničního skladu v roce 2014.


Selhání Hamáčka, Zeman opět neplní povinnosti, říká politolog Lebeda k Vrběticím

Česko-ruské vztahy se dostaly do doposud největší diplomatické krize. Moskva se měla podílet na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 a Česko v této souvislosti vyhošťuje 18 diplomatů. Rusko odpovídá vypovězením 20 pracovníků české ambasády, včetně zástupce velvyslance. Celá kauza vyvolává celou řadu otazníků. 


Zlínská zoo táhne davy i bez pavilonů a v zimě. Podívejte se

Ani pochmurné počasí neodradilo lidi o víkendu od návštěvy zlínské zoo. Areálem zoo prošlo jenom během soboty na tři tisíce návštěvníků.


Náhrady škody po výbuchu chtějí po kraji a státu

Od výbuchů muničních skladů ve Vrběticích nemohli téměř sedm let lidé, kteří vlastní pozemky uvnitř i v okolí areálu, obhospodařovat svůj majetek. Některým z nich navíc vznikly škody po zásahu složek Integrovaného záchranného systému, které chtějí rovněž uhradit. Vedle požadavků na odškodné začaly padat i žaloby.


OBRAZEM: Víkend na Pustevnách. Jaro se jim stále vyhýbá

Teplé kalhoty, zimní bunda a kulich. Zatímco v nížinách už se o slovo hlásí jaro, na Pustevnách vládne stále hluboká zima. Podtrhují to desítky centimetrů sněhu. Lidé si návštěvu Pusteven užívali. Někteří dokonce vyrazili na běžky. Děti naopak stavěly sněhuláky.


Silnice, kanalizace, zeleň i parkování. Fryšták chystá velké investice

Mnoho investičních akcí nejen v rámci rozvoje základní technické infrastruktury, ale i projektů, které budou sloužit kulturnímu a společenskému životu čeká město Fryšták.


Vrbětice? Hra vysokých politiků, míní místní. I děti by to vyšetřily dřív, tvrdí

Vyhození muničního skladu je načasovaná hra vrcholných politiků. Obyvatelé Vrbětic na Zlínsku v této souvislosti chrlí jeden otazník za druhým.


Kauza Vrbětice? Je divné, že se vše děje zrovna nyní, míní starosta obce

Nečekaný až šokující zvrat dostala v sobotu večer sedm let stará tragédie z Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde po výbuchu muničního skladu zemřeli dva zaměstnanci společnosti Imex Group Luděk Petřík a Vratislav Havránek. Firma zde měla uskladněnu munici. Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku.


Muselo dojít k chybě, míní k Vrběticím někdejší zpravodajec BIS Vladimír Hučín

Za mohutnou explozí 50 tun munice ve Vrběticích v roce 2014 podle zjištění českých bezpečnostních složek stály ruské tajné služby. Policie podezřívá dva příslušníky vojenské rozvědky GRU. Má se jednat o stejné agenty, kteří se měli pokusit otrávit novičokem špiona Sergeje Skripala. „Lze to chápat jako teroristický čin Ruska, byť mohl být proveden i někde jinde,“ reagoval Vladimír Hučín, bývalý zpravodajec Bezpečnostní informační služby a válečný veterán třetího odboje, jenž se v devadesátých letech zabýval hlavně monitorováním levicového extrémismu.


České tajné služby nejsou spolehlivé, tvrdí Okamura. A další názory politiků?

Premiér Andrej Babiš společně s vicepremiérem a ministrem vnitra a zahraničí Janem Hamáčkem uvedl včera, v sobotu 17. dubna, na mimořádné tiskové konferenci, že existuje závažné podezření o možném zapojení ruských tajných služeb do ničivého výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Reakce veřejných činitelů na sebe nenechaly dlouho čekat. A přibývají každou hodinou.


Starostu Vlachovic šokovala informace o zapojení ruských atentů do exploze

Za nečekanou a šokující zprávu považuje starosta Vlachovic na Zlínsku Zdeněk Hověžák zjištění českých bezpečnostních složek, podle nichž je důvodné podezření na zapojení příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU do výbuchu v muničním areálu v nedalekých Vrběticích v roce 2014.


Hledaní Rusové se u společnosti Imex Group neobjevili

Zlínský deník oslovil Radka Ondruše, právního zástupce společnosti Imex Group, která měla ve ve Vrběticích uložen muniční materiál a zbraně. Jak se na celou věc dívá?


Zapojení Rusů ve Vrběticích? Zástupci kraje jsou v šoku

REAKCE, ANKETA, FOTOGALERIE/ Do rozsáhlého a zničujícího výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 byly s největší pravděpodobností zapojeni důstojníci ruské tajné služby GRU.


VIDEO: Zlínské graffiti? Umění, krása i ohavnosti. Vyberte, které se vám líbí

FOTOGALERIE, ANKETA/ Jeden až dva případy sprejerství měsíčně řeší podle informací tiskové mluvčí policie Moniky Kozumplíkové zlínští policisté. V krajském městě jsou výtvory tohoto druhu doslova na každém kroku. Od čmáranic, třeba na nové fasádě domu, až po doslova umělecká díla, která například zdobí podchod u Baťovy vily.


Očkovací „hala“ ve Zlíně? Provoz by měl začít už za týden

Vývoj je nadějný, ale obezřetnost je dál namístě: tak se dá shrnout postoj vedení kraje k epidemické situaci v regionu.


Zavzpomínejme na hrdiny odboje. Jejich slávu vystřídaly výslechy. A také vězení

Nad východní částí Protektorátu Čechy a Morava se vznáší tři padáky. Jeden patří Antonínu Bartošovi, druhý Jiřímu Štokmanovi a třetí Čestmíru Šikolovi. Výsadkáře vyslané z Anglie spojuje jeden úkol. Informovat Londýn o dění na území jejich rodné země. Operace nese jméno Clay. Podle názvu radiostanice Eva se jí začne říkat Clay – Eva.


Linie prapředků zemřelého prince Philipa se táhne až na Moravu, tvrdí badatel

Historie mu byla koníčkem od dětství, a proto se i z tohoto důvodu zabývá genealogií a rodokmeny. Řeč je o letos šedesátiletém Radomíru Vlkovi ze Zlína, jenž má kořeny na Slovácku a při svých exkurzech do minulosti se dobral i ke společné linii prapředků svých a také nedávno zemřelého prince Philipa, vévody z Edinburghu, manžela britské královny Alžběty II.


Valašské Klobouky zkrásní investicemi za 31 milionů

Město Valašské Klobouky podstatně rozšíří objem letošních investičních akcí. Rozhodlo tak zastupitelstvo města na svém posledním zasedání.  


V kraji bylo podáno přes sto tisíc vakcín

Od počátku očkování bylo do Zlínského kraje doručeno celkem 118 210 dávek vakcín proti onemocnění covid-19. Počet vyočkovaných dávek vakcín k 14. dubnu je 113 822. První dávkou bylo ke stejnému datu naočkováno 80 544 osob, druhou dávkou pak 33 278 lidí.


Dnešek patří kulisákům. Vyhlásili mezinárodní den

Mezinárodním dnem kulisáků vyhlásili dnešek technici z Městského divadla Zlín.