Sobota 28.3.2020 , Soňa
Hledat

Právě dnes

Sobota | 28. Března 2020

Zpravodajství Zlín

Zdroj: Zlínský deník - Zlínsko

Ochránci našli stopy rysů i vlků, po medvědech se slehla zem

Ochránkyně přírody dokumentuje v terénu stopy při letošním mapování velkých šelem v Beskydech; únor 2020 Na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy se pohybuje zřejmě dvanáct dospělých rysů, převážně na slovenské straně Javorníků pak jedna vlčí smečka. Vyplývá to z každoročního mapování výskytu velkých šelem, do něhož se v uplynulých týdnech zapojilo sedm desítek stopařů.


Zlínský kraj má už přes stovku nakažených

Ilustrační foto Ve Zlínském kraji bylo v pátek 27. března potvrzeno Krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje dalších 11 nových případů nákazy novým typem koronaviru.


Dobrá zpráva. Na svět přišla ve zlínské porodnici trojčata Kristýna, Sára a Adam

V KNTB se narodila trojčata Kristýna, Sára a Adam Krásná zpráva přišla ze zlínské porodnice, kde se v polovině tohoto týdne narodila trojčata Kristýna, Sára a Adam. Je to velká událost nejen pro maminku Kateřinu Brimusovou a tatínka Marka Bršlicu, ale také pro lékaře, porodní asistentky a novorozenecké sestry Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.


Samaritán lidem ve Zlíně a Otrokovicích poradí, jak na odklad hypoték

Ilustrační fotografie. Současný nouzový stav s sebou přináší u mnoha lidí ztrátu příjmů. Často jsou tito lidé zatíženi závazky, většinou ve formě hypoték. Osobám v podobné situaci nabízí pomocnou ruku pracovníci Dluhového poradenství Samaritán. Jedná se o bezplatnou sociální službu Charity Otrokovice, která působí v Otrokovicích a ve Zlíně.  


Financování sociálních služeb se nezpozdí. Město upravilo vnitřní postupy

Ilustrační foto. Nejen zdravotníci, hasiči či policisté jsou nyní v této době boje proti koronaviru v první linii. Právě nyní, více než kdy jindy, je velmi důležitá také obětavá práce zaměstnanců v sociálních službách, která si však vyžaduje kromě velkého úsilí a empatie také nemalé finance.


Kamarádky ze studií nezůstaly doma, pomáhají na směny ve zlínské nemocnici

Veronika Fuksová Je výjimečná doba, nebudeme přece sedět doma. S touto motivací nabídly svou pomoc Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně Veronika Fuksová a Petra Herzogová, studentky druhého ročníku zubního lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.


Autobusy v kraji budou jezdit podle prázdninových jízdních řádů

Ilustrační foto V souvislosti s vládním nařízením spočívajícím v omezení pohybu osob v České republice z důvodu zamezení šíření koronaviru bude ve veřejné dopravě s platností od pondělí 30. 3. 2020 do odvolání na všech autobusových regionálních linkách zajišťovaných Zlínským krajem znovu zaveden provoz podle jízdních řádů, které platí o letních prázdninách.  


Zůstaňte doma a spolu to zvládneme, vyzývají ve videu krajští záchranáři

Zůstaňte doma, spolu to zvládneme! vyzývají ve videu záchranáři, policisté, hasiči a zdravotníci z Olomouckého kraje Záchranáři z Olomouckého kraje natočili společný spot, ve kterém apelují na veřejnost a žádají občany, aby striktně dodržovali mimořádná opatření a zůstávali v bezpečí svých domovů.


Buďte všímaví k lidem okolo sebe, vyzývá magistrát

Ilustrační foto O více všímavosti nejen ke svým blízkým, ale také k sousedům, lidem na ulicích či v dopravních prostředcích, žádá obyvatele Magistrát města Zlína.  


Holka nebo kluk? Mládě lenochoda zdárně prospívá

Mládě lenochoda dvouprstého, které se narodilo v polovině února v Zoo Zlín. Zlínská zoo má velký důvod k radosti. Mládě lenochoda dvouprstého, které se narodilo v polovině února, zdárně prospívá a podle všech pozorování je ve skvělé kondici. "Prozatím nevíme, jestli je to samec nebo samička, ale nejdůležitější je, že krásně prospívá  


Ohrožené prodavačky: Jsme zde proto, že lidé jídlo potřebují

Představitelé státu, měst, obcí, soukromých i státních institucí společně se známými osobnostmi vyzývají občany k nošení roušek, byť jen provizorních, v duchu hesla: Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mne. Ilustrační foto. Lékaři, sestry, zdravotní záchranáři, hasiči a policisté. Ti všichni nasazují „vlastní kůži“, aby pomáhali chránit životy, zdraví a bezpečnost druhých. V době pandemie nového typu koronaviru je jejich práce středem zájmu veřejnosti, která jim projevuje svůj dík i respekt.


U primáře neurologie Uherskohradišťské nemocnice byl potvrzen koronavirus

Hlavní vstup do centrálního objektu. Ilustrační foto Ke zdravotníkům, kteří měli ve Zlínském kraji pozitivní test na onemocnění novým typem koronaviru, přibyl dnes i primář Neurologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Ten zůstal už na začátku tohoto týdne doma kvůli tomu, že se necítil dobře. Výsledek testu se dozvěděl dnes dopoledne.


Policisté mají plné ruce práce s hlídáním dodržování vládních nařízení

Ilustrační foto. Více než dva a půl tisíce kontrol provedli od 16. března (v České republice začal platit nouzový stav – pozn. red.) policisté ve Zlínském kraji. Ti hlídají dodržování vládních nařízení, ať už se jedná o kontroly uzavření prodejen a provozoven, dodržování karantén, shromažďování osob na veřejnosti či nošení ochrany obličeje.


Ve Zlínském kraji je aktuálně 99 případů onemocnění koronavirem

Ilustrační foto Ve Zlínském kraji bylo v pátek 27. března ráno potvrzeno Krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje dalších 8 nových případů nákazy novým typem koronaviru. Jedná se o 5 žen a 3 muže.


Lékaři ve Zlíně a Uherském Hradišti začali používat rychlostesty

Dva tisíce rychlotestů na nový typ koronaviru dorazily do nemocnic Zlínského kraje. V praxi je právě v těchto dnech začala zkoušet Uherskohradišťská nemocnice a také Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Dva tisíce rychlotestů na nový typ koronaviru dorazily do nemocnic Zlínského kraje. V praxi je právě v těchto dnech začala zkoušet Uherskohradišťská nemocnice a také Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB ve Zlíně).


V kraji už 77 potvrzených případů nákazy, dva nové jsou z Kroměřížska

Ilustrační foto Ve Zlínském kraji byly ve středu 25. března ráno potvrzeny Krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje další 2 případy nákazy novým typem koronaviru. Jedná se o muže a ženu z Kroměřížska. Dnes před polednem to sdělila v tiskové zprávě mluvčí kraje Adéla Kousalová.


Dorazily další respirátory a roušky. Dostali je záchranáři i nemocnice

Nemocnice, záchranka a zařízení lůžkové péče obdržely další respirátory a roušky Další respirátory a roušky obdržely dnes prostřednictvím krajského krizového štábu nemocnice Zlínského kraje, zdravotnická záchranná služba a také zdravotnická zařízení lůžkové péče.


Roušky zdarma si mohou vyzvednout obyvatelé Valašských Klobouk

Město Valašské Klobouky rozdalo v minulém týdnu zdejším seniorům bezmála 1200 bavlněných roušek. Bezmála 1200 bavlněných roušek rozdalo město Valašské Klobouky místním seniorům. Švadlenky, které se do pomoci potřebným ochotně pustily, pokračují ve výrobě i nadále, a tak bude od zítřka, tedy středy 25. března probíhat výdej roušek i dalším občanům.


Až do odvolání jsou úřední hodiny krajského úřadu zrušeny

Budova č. 21 tzv. Baťův mrakodrap v továrním areálu ve Zlíně. Až do odvolání úplně zrušit úřední hodiny pro veřejnost se rozhodl ředitel Krajského úřadu Zlínského kraje. Opatření souvisí s nouzovým stavem, vyhlášeným vládou pro území ČR, a navazujícími krizovými opatřeními, jejichž cílem je eliminace šíření nákazy koronavirem.


V Kroměříži zmizely během týdne zásoby Paralenu na deset měsíců

Ilustrační foto Lékárny v posledních dnech opět praskají ve švech. „Máte Paralen?“ zní nejčastější dotaz zákazníků. Prodej léků s účinnou látkou paracetamol, zejména čistý Paralen, se v posledních dnech mnohonásobně zvýšil. Distribuce nestíhá na některých místech pokrývat poptávku. A Paralen se pomalu začíná dostávat na seznam nedostatkového zboží.


Testy zdravotníků, kteří pracovali s nakaženými kolegy, jsou negativní

Testování na koronavirus. Ilustrační foto Negativní jsou výsledky testů u zdravotníků, kteří přišli do kontaktu s pozitivně testovanými kolegyněmi - lékařkou chirurgického oddělení Vsetínské nemocnice a lékárnicí Kroměřížské nemocnice. U obou žen se před pěti dny onemocnění koronavirem potvrdilo.


Upozornění pro cestující: ve veřejné dopravě platí od dneška nová omezení

Jízda vlakem. Ilustrační foto Od dnešního dne až do odvolání bude provoz všech autobusových regionálních linek zajišťovaných Zlínským krajem veden podle jízdních řádů, které platí o vánočních prázdninách. Důvodem je vládní nařízení spočívající v omezení pohybu osob v České republice a razantní snížení počtu cestujících ve veřejné dopravě.


Zlínský kraj má už 75 lidí s onemocněním COVID-19, nejvíc na Uherskohradišťsku

Odběrové místo pro testy na COVID-19. Ilustrační foto Ve Zlínském kraji bylo v úterý 24. března večer potvrzeno Krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje dalších 6 případů na nákazu novým typem koronaviru. Dva z nově nakažených jsou ze Zlínska, čtyři z Uherskohradišťska. Celkem je tak za úterý potvrzeno 8 případů.


Tým, který odebírá vzorky v terénu, zažívá kuriózní i milé situace

Vrchní sestra urgentního příjmu a koordinátorka odběrů ve zlínské nemocnici Monika Dlesková. Změna, kterou nepovažuje za rizikovější, než je běžná činnost v nemocnici. Tak hodnotí Monika Dlesková, vrchní sestra Oddělení urgentního příjmu KNTB ve Zlíně, práci v odběrovém týmu, který vyráží odebírat stěry k lidem, u nichž je podezření na nákazu koronavirem.  


Bezdomovci a roušky či hygiena? Problém. Strážníci jsou bezradní

Ilustrační foto. „Měli jsme případ, kdy se bezdomovec do roušky vysmrkal a zahodil ji,“ říká mluvčí kroměřížské radnice.