Pátek 30.9.2022 , Jeroným
Hledat

Právě dnes

Pátek | 30. Září 2022

Zpravodajství Zlín

Zdroj: Zlínský deník - Zlínsko

Den kraje ve Zlíně zve na rodinnou zábavu, běh pro Zátopka či Mňágu

Stánky s lokálními potravinami a výrobky, atrakce pro děti, závody horských kol, běh na počest Emila Zátopka, pódium, na kterém se během dne vystřídají kapely Desmod, Inekafe, Street 69, Mňága a Žďorp či Sebastian. To všechno nabídne letošní 13. ročník akce Den Zlínského kraje, který se uskuteční už v sobotu 1. října.


Zelenější a chytřejší město? Otrokovice spolupracují s odborníky z ČEZ

Smart city Otrokovice? Pojem, který možná už brzy bude realitou. Otrokovická radnice totiž oficiálně podepsala smlouvu s odborníky z ČEZ ESCO, kteří mají městu pomoct s „ozeleněním“ a úsporami v oblasti energií. Zástupci města s energetiky spolupracují už několik měsíců.


Večery ve zlínské zoo rozzáří lampióny, potkat můžete i hraběcí rodinu

Po tři říjnové sobotní večery budou moci návštěvníci zavítat do areálu zahrady ve zcela netradiční dobu a zažít večerní atmosféru zoo a také zámku Lešná. Pokladny hlavního a sezónního vstupu budou během večerních prohlídek otevřeny do půl osmé, celý areál zoo pak do půl desáté. Návštěvníci si budou moci zakoupit lampion přímo v zoo, vstupné zůstává stejné jako při běžné prohlídce.


VIDEO: Hraniční kontroly odhalily migranty. Převaděče zastavily výstřely

Je typické podzimní mlhavé ráno. Vesnička Starý Hrozenkov ležící v pohraničí čítající necelých osmset obyvatel. Jindy poklidná obec dnes plná policejních aut a strážců zákona. Česká republika totiž od půlnoci zavedla kontrolu hranic se svým východním sousedem.


Zahrada Věžky: Podzimní výstava pro zahrádkáře a kutily začala, potrvá do neděle

Už potřetí se letos sjeli do Věžek na Kroměřížsku zahradníci a zahrádkáři. Podzimní prodejní výstava Zahrada Věžky, která začala ve středu 28. září, lákala od ranních hodin zástupy lidí. Akce potrvá do neděle 2. října.


Zlín po těsné prohře s Plzní nezvládl závěr duelu s pražskou Spartou

Se dvěma těsnými porážkami se museli smířit extraligoví hokejoví junioři Zlína. V pátek zlínské mužstvo podlehlo Plzni 1:3.


Líbí se vám? Zlín už ví, jak bude vypadat dostavba radnice

Dostavba zlínské radnice dostává konkrétní podobu. Odborná komise vybrala vítěze zadávacího řízení, kterým je tým Apropos Architects s.r.o. spolu s A.B.S. spol. s.r.o. Předpokládaná výše investice je přibližně 90 mil. Kč bez DPH. Zahájení stavby ale nelze čekat dřív než v roce 2025.


Zklidní kontroly na hranicích napjatou atmosféru?

Jen v minulém týdnu zachytili policisté v příhraničních oblastech Zlínského kraje 383 nelegálních migrantů převážně ze Sýrie. Od začátku roku policie zajistila zhruba 11 tisíc migrantů, kteří přes Česko cestovali převážně do Německa. Na situaci zareagovala vláda rozhodnutím o dočasném obnovení kontrol na státní hranici se Slovenskem.


Dejte pozor. Od října čeká MHD ve Zlíně a Otrokovicích několik změn

Několik změn čeká od 1. října jízdní řády MHD ve Zlíně a Otrokovicích. Změny se dotknou především spojů, které zajišťují přepravu žáků do škol. V Otrokovicích bude navíc od 17. října v provozu nová zastávka na autobusovém nádraží v části města Baťov.


Daniel Novák: Nejdůležitější kroky u první pomoci lze vysvětlit za dvacet minut

Daniel Novák po 30letech práce v prostředí nemocniční a přednemocniční neodkladné péče tvrdí, že předat informace o nejdůležitějších postupech „s holýma rukama“ lze za pouhých 20 minut.


Česko obnovuje kontroly na hranici se Slovenskem, důvodem je nelegální migrace

Vláda rozhodla kvůli nelegální migraci o dočasném obnovení kontrol na státní hranici se Slovenskem. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Opatření bude platit od půlnoci ze středy na čtvrtek po nezbytně nutnou dobu.


Rýsuje se ve Zlíně velká koalice? Jasno bude příští týden, říká primátor Korec

Povolební vyjednávání o složení nové koalice pokračovaly ve Zlíně také v pondělí. Zatímco už nyní je téměř jisté, že do čela města usedne ANO s ODS, lidovci a Piráty, dveře pro druhý Zlín 21 a STAN zůstávají stále otevřené. Do opozice naopak téměř jistě míří SPD.


Starostka Otrokovic Večerková: Výsledek je úžasný. Kampaň se nakonec vyhrotila

ROZHOVOR/ Starostka Otrokovic Hana Večerková může být spokojená. Její hnutí ANO 2011, za které kandidovala, suverénně komunální volby vyhrálo a získalo téměř 40 procent všech hlasů ve městě. S deseti křesly na radnici se pustila do volebního vyjednávání z velmi silné pozice.


Zlínští studenti Game Designu vydali svou první počítačovou hru

Jako student se projedete cyklostezkou ve Zlíně, vyhýbáte se profesorům a ještě se snažíte napsat prezentaci dříve než dorazíte do školy. To je počítačová hra studentů zlínského ateliéru Game Design.


Nejstarší nově zvolená zastupitelka je z Fryštáku na Zlínsku

Nejstarší zastupitelkou v Česku, která získala mandát v letošních komunálních volbách, je osmaosmdesátiletá učitelka Sylva Knedlová (ODS) z Fryštáku na Zlínsku. V zastupitelstvu je od roku 1990, zvolená byla už podeváté v řadě.


Úspěch zlínské zoo. Jako první v Evropě odchovala kotingu tříbarvou

Další chovatelské úspěchy zaznamenala v těchto dnech zlínská zoo, jejichž chovatelům se podařil první přirozený odchov kotingy tříbarvé v Evropě a početné odchovy vlhovců žlutohřbetých, červenohřbetých a zelených.


ANKETA: Co říkáte na výsledek voleb ve Zlíně? Hlasujte

Horší než jste čekali, lepší než jste doufali nebo přijatelný kompromis? Jak vás potěšily, zklamaly či naštvaly výsledky komunálních voleb ve Zlíně? Hlasujte v naší anketě.


Mým snem je propojit hudbu, výtvarné umění a poezii, říká Michal Pášma

/FOTOGALERIE/ Pokud zavítáte v těchto dnech do zlínského Kongresového centra, nezapomeňte si ve foyer prohlédnout výstavu malíře Michala Pášmy. Jeho obrazy přenesou návštěvníky do krajin plných fantazie, které díky barevné škále vypadají jako ze sna. Výstava probíhá do 13. října.


Stanislav Mišák přeskákal kandidátku a získal mandát v Otrokovicích

Politickému matadorovi Stanislavu Mišákovi se podařil husarský kousek. Z desátého místa kandidátky ČSSD se díky přízni voličů vyhoupl na první místo a získal tak jediný mandát této strany v Otrokovicích.


Největší města na Zlínsku ovládlo hnutí ANO. Kdo atakoval hranici 50 procent?

Zlín, Otrokovice a Napajedla – tři největší města na Zlínsku mají jedno společné. Všechny je v letošních volbách s přehledem ovládlo hnutí ANO, navíc se ve všech třech případech shodně se ziskem více než třiceti procent a pohodlným náskokem před zbylými kandidátkami.


Co přinesly volby v kraji? Vítězové a poražení letošních voleb

Kdo zvítězil na všech frontách a kdo je největší smolař letošních voleb? Kdo se může i přes slzy usmívat a kdo prohrál na celé čáře? Podívejte se.  


Noví zastupitelé Zlína. Podívejte se, koho jste zvolili

Voliči rozdali hlasy, zlínské zastupitelstvo má novou podobu. Prohlédněte si v naší galerii, kdo a z jaké strany v něm zasedne.


Zlín znovu ovládlo ANO. Polepšila si ODS, naopak STAN kvůli Dozimetru propadl

Volby ve Zlíně stejně jako před čtyřmi lety vyhrálo hnutí ANO v čele se dosavadním primátorem Jiřím Korcem, které však letos získalo 31,97 procent hlasů. Druhý skončil Zlín 21, následován ODS, SPD a KDU-ČSL. Až šestí skončili Starostové a nezávislí, kteří se v letošních volbách propadli o více než deset procent. Poslední stranou, která překročila pětiprocentní hranici jsou Piráti.


Odborníci na plastikářský průmysl se sjeli do Zlína

PLASTKO 2022 je mezinárodní odborná konference, kterou pořádá Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Plastikářský klastr. Po čtyřech letech návštěvníci mohli opět navštívit přednášky a příspěvky expertů z plastikářského průmyslu na Fakultě humanitních studií ve dnech 21. a 22. září.


Pracovat a nestydět se za to, je moc hezké, říká Rostislav Marek

ROZHOVOR/ Baťa na prknech, která svět neviděl. Tři generace Baťů se potkaly v pátek 16. 9. během festivalu Dny Baťa. Ve vile Tomáše Bati se střetli herci Gustav Řezníček, Rostislav Marek a Radovan Král. Besedy se také zúčastnili režiséři Patrik Lančarič a Dodo Gombár, kteří ve zlínském divadle režírovali Baťa Tomáš Živý, Jan Antonín Baťa a Baťa III.