Středa 8.2.2023 , Milada
Hledat

Právě dnes

Středa | 8. Února 2023

Zpravodajství Zlín

Zdroj: Zlínský deník - Zlínsko

Konec Zemanova snu. Vláda zastavila projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe

Vláda zrušila územní rezervy pro vodní koridor Dunaj-Odra-Labe. V tiskové zprávě o tom informovali vládní Piráti, ČTK to potvrdil i ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Zrušení územní ochrany budoucí trasy kanálu fakticky znamená konec tohoto projektu, který prosazoval prezident Miloš Zeman. Vládní koalice se ke zrušení kanálu zavázala v programovém prohlášení. Náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS) a ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) řekli ČTK, že rozhodnutí vlády vítají. Vítá to i Zlínský kraj.


O jarních prázdninách MHD omezí provoz

Podle prázdninových jízdních řádů bude v pracovních dnech od 13. do 17. února jezdit MHD ve Zlíně a Otrokovicích.


Nejmodernější domov pro seniory v ČR vyroste na Valašsku. Takto má vypadat

Čtyřicet jednolůžkových pokojů, sprchová lehátka a křesla pro imobilní klienty či několik místností pro konání terapií. V nadcházejících měsících vyroste v Liptále u Vsetína nový domov pro seniory.


Seznamte se s alternativními základkami ve Zlíně

Nabídka vzdělávání na základních školách není omezena jen na volbu mezi veřejnými - státními školami. V posledních letech se rozšířilo spektrum alternativních škol i v krajském Zlíně. Seznámit se s nimi mohou rodiče 21. února na zámku.


Rizikové přejezdy v kraji dostanou závory

Nejméně na čtyřech železničních přejezdech ve Zlínském kraji budou letos nainstalovány závory. Významné úpravy plánuje Správa železnic také v následujících letech, mimo jiné v souvislosti s modernizací trati z Otrokovic do Vizovic.


Prolomil se pod ním led! Hasiči trénují na přehradě ve Slopném

K výcviku záchrany tonoucího slouží nyní hasičům z regionu zamrzlá přehrada Křešov v obci Slopné na Zlínsku.


V Otrokovicích budou rušit, ale i opravovat dětská hřiště

Radnice v Otrokovicích usoudila, že řada dětských hřišť a sportovišť je nevyužitá. Ve městě jich je přibližně devadesát. Některá opraví, jiná změní na odpočinkovou zónu.


V některých městských bytech ve Zlíně se zvedne nájem

Nájemné ve zlínských městských bytech vzroste. Zdražení se týká bytů s nájemními smlouvami uzavřenými před rokem 2021. Výše nájemného je u nich výrazně nižší než u nově uzavíraných smluv. Zvýšení ceny schválili radní.


Tříkrálová sbírka vynesla ve Zlínském kraji přes 20 milionů. Na co se použijí

Skvěle si v letošní Tříkrálové sbírce vedl Zlínský kraj, kde se ve 13 oblastech Charity vybralo celkem 20 809 470 korun.


Klíšťata ve Zlínském kraji nakazila loni skoro dvakrát tolik lidí

Klíšťovou encefalitidou se loni ve Zlínském kraji nakazilo výrazně více lidí. Počet případů vzrostl v roce 2022 téměř dvojnásobně. V porovnání s přechozím rokem, kdy jich bylo registrováno 37, se vyskytlo 60 případů. V kraji řádila také lymská borelióza. Tu však na rozdíl od klíšťové encefalitidy lze léčit antibiotiky.


VIDEO: Korunovační klenoty bez front a čekání. K vidění jsou na zámku Žerotínů

České korunovační klenoty na dosah. Tak zní název výstavy, která je od prvního únorového víkendu k vidění v Muzejním a galerijním centru v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Ukazuje především mistrovské repliky českých korunovačních klenotů.


Vítr se opřel do solárních panelů a sfoukl je ze střechy

Větrné počasí pokračovalo v průběhu celého sobotního dne 4. února. Hasiči kromě běžných výjezdů zasahovali u spousty vyvrácených stromů, popadaných větví a zajišťovali několik poškozených střech.


VIDEO: Ráj pro děti i rodiče, společně se zabaví chytrými hračkami

Jak zabavit děti, když je venku mizerné počasí? Na festivalu IQ Play ve Zlíně si děti i jejich rodiče mohou užít zábavu s chytrými hračkami a vzdělávacími hrami. Nejenže pobaví, ale rozvíjejí také kreativitu a logické myšlení. Sedmý ročník výstavy se koná v Kolektivním domě do 23. února.


Více než 49 tisíc řidičů ve Zlínském kraji letos čeká výměna řidičáku

Více než 868 tisícům řidičů letos skončí platnost řidičských průkazů. Ve Zlínském kraji se to týká 49 285 řidičů. Za jízdu s propadlým průkazem jim přitom hrozí pokuta ve výši až 2 500 korun.


Mimořádný rok zlínské zoo. Zahrada patří mezi nejlepší v Evropě

Uplynulý rok byl pro zlínskou zoo mimořádný i po ekonomické stránce. Rekordní návštěvnost ve výši téměř 800 tisíc návštěvníků přinesla také rekordní vlastní příjmy zoo, které dokázaly pokrýt 85 procent nákladů.


Velké kino, obchvat či zimák? Zlínští radní představili priority na příští roky

Několik rozsáhlých rekonstrukcí a staveb, včetně těch dopravních, chce v následujících letech připravit zlínská radnice. Vyplývá to z finální verze jejího programového prohlášení, které v těchto dnech schválili radní.


Otmar Oliva odléval Stojanovo otcovské srdce, vzpomínku na arcibiskupa

Sérii komponentů pro plastiku Stojanova otcovského srdce neorganizoval sochař Otmar Oliva výjimečně u sebe doma ve Velehradských slévárnách, ale v popovické firmě Přesné odlitky.


VIDEO: Sněhovou frontu řidiči podcenili. Někteří nedobrzdili, jiné zaskočil smyk

Na neopatrnou jízdu ve Zlínském kraji si v pátek 3. února dopoledne stěžovali policisté. Ti registrovali sérii drobných dopravních komplikací, souvisejících s avizovaným přívalem sněhu.


Ukrajinský malíř děkuje Zlínu výstavou obrazů

Spisovatel, psycholog a malíř Rostislav Prokopjuk chce výstavou "Barevná cesta" poděkovat městu Zlín za podporu Ukrajiny. Zájemci si mohou obrazy prohlédnout v Univerzitním centru U13.


Kofila bude mít obal vytvořený studenty ze Zlína

U příležitosti oslavy 100. výročí si známá česká tyčinka Kofila nadělila designovou edici. Ta vznikla ve spolupráci se studenty Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. Mladí umělci navrhli téměř 80 unikátních motivů a sedm nejzajímavějších se dostalo do výroby.


Pacienti už mohou ve zlínské nemocnici sledovat televizi zdarma, kasičky zmizely

Ležet na nemocničním pokoji a dívat se zdarma na televizi už je v krajské nemocnici ve Zlíně samozřejmá věc. Nebylo tak tomu vždycky, v minulosti museli pacienti dávat peníze do speciálních kasiček, které provozovala spolu s televizními obrazovkami soukromá firma.


Běžkaři na start, ve Velkých Karlovicích hlásí na víkend ideální podmínky

Ideální podmínky čekají v sobotu 4. února na účastníky běžkařského závodu Noční stopa Valachy ve Velkých Karlovicích. Z pondělka na úterý připadlo deset centimetrů čerstvého sněhu a dle předpovědí má sněžit i v dalších dnech. Oblíbený závod s jedinečnou atmosférou pro dospělé i děti navíc doprovodí testování skialpů s hobby závodem.


Migranti z hranice zmizeli, na jaře přijdou zas, varují starostové

Pozvolné zmírňování kontrol na česko-slovenské hranici, o kterém před několika dny rozhodl ministr vnitra Vít Rakušan, sice respektují oslovení starostové obcí na moravské straně, ale s návratem jara chtějí být rozhodně opět ve střehu.


Sumo zápas! Zlínská univerzita hostila celostátní soutěž robotů. Podívejte se

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Robosumo, Mini robosumo, sledování čáry či robot uklízeč. V těchto čtyřech disciplínách se ve středu 1. února zápolilo na celostátní soutěži robotů Robogames v prostorách Fakulty aplikované informatiky (FAI) zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB). Unikátní soutěž se tam letos uskutečnila už popáté.


Ve Vrběticích se může do roka vyrábět až 10 tisíc granátů měsíčně

/VIDEO/ Pokud stát podepíše se zástupci společnosti Colt CZ Defence Solutions smlouvu, mohlo by do roka dojít ve Vrběticích k výrobě až deseti tisíc granátů v měsíční dávce. Dnes to oznámil na setkání s novináři Michal Frejlich, ředitel divize munice za Vojenský technický ústav výzbroje a munice (VTÚVM).