Středa 18.5.2022 , Nataša
Hledat

Právě dnes

Středa | 18. Května 2022

Zpravodajství Zlín

Zdroj: Zlínský deník - Zlínsko

Zemřel Josef Abrhám, herecká legenda se slováckými kořeny

Ve věku 82 let zemřel český herec Josef Abrhám. Populární herec, divadelník a legenda ve svém oboru, se narodil 14. prosince 1939 ve Zlíně. Dětství prožil na Slovácku. Kořeny má v Kunovicích, kde jeho dědeček Josef Abrhám „první“, místní podnikatel a mecenáš, vlastnil strojní cihelnu.


Benefiční Kabelkový veletrh zaplnil zlínské divadlo, vynesl 40 tisíc korun

Málokterá instituce ve Zlíně by toho mohla vyprávět o dámské i mužské eleganci více než Městské divadlo Zlín (MDZ). Vždyť před každým představením je tato budova tichým pozorovatelem toho, jak lidé vytahují ze svých skříní krásné obleky, kostýmky či šaty.


Státní zástupce podal stížnost na rozhodnutí soudu v kauze otravy Bečvy

Státní zástupce Jiří Sachr podal stížnost na rozhodnutí vsetínského okresního soudu v kauze otravy Bečvy. Sachr to řekl ČTK. Vsetínský soud mu před týdnem vrátil kauzu předloňské otravy řeky k došetření.


Zdražení vody a vítězství Veolie? Transformace vodárenství na Zlínsku budí emoce

Vlnu emocí vyvolal výsledek dubnové valné hromady zlínských Vodovodů a kanalizací (VaK), na které zástupci akcionářů nakonec schválili plánovanou transformaci vodárenství na Zlínsku. Hovoří se například o zdražení vodného a stočného pro odběratele.


Cukrová vata, balónky a spousta zábavy. Taková byla neděle na zlínském náměstí

Nafukovací hrad, balonky, klaun a celá řada dalších atrakcí. Takové bylo kulturně-benefiční odpoledne s názvem Milované město, které se uskutečnilo v neděli 15. května na zlínském náměstí Míru.


OBRAZEM: Colors of peace. Náměstí Míru ve Zlíně ozdobily dětské mírové obrázky

Unikátní výstava dětských mírových obrázků v nejrůznějších podobách zkrášlila pódium na náměstí Míru ve Zlíně. Nejzdařilejší výtvarná díla žáků základních škol tam jsou k vidění od pátku 13. května.


Dany a Yuna se představují. Zlínská zoo otevřela dlouho očekávaný Jaguar Trek

Fanoušci zlínské zoo se konečně dočkali. V neděli 15. května se slavnostně otevřel dlouho očekávaný Jaguar Trek. Po dvaceti letech se tak do Zlína znovu vrátily největší jihoamerické kočkovité šelmy.


Kdo nahradí Graubnera? Jména se nabízí, hledání arcibiskupa ale může být dlouhé

V čele olomoucké diecéze končí arcibiskup Jan Graubner. Z Metodějova stolce odejde po třiceti letech. Papež František jej v pátek 13. května jmenoval po Dominiku Dukovi arcibiskupem pražským. Moravskou arcidiecézi dočasně povede apoštolský administrátor, zároveň se bude hledat Graubnerův následovník.


Cyklobusy do hor v kraji vyjíždějí. Kam a kdy vás zavezou?

Pustevny, Soláň, Velké Karlovice, Hostýn nebo Kelčský Javorník. Oblíbené turistické cíle ve Zlínském kraji budou také letos snáze dosažitelné pro cyklisty. Na vybraná místa či do jejich dosahu je dopraví cyklobusy.


OBRAZEM: Hasičské stanice otevřely brány, takto to vypadalo

Všech třináct stanic profesionální hasičů ve Zlínském kraji po dvou letech opět otevřelo v pátek 13. května své brány široké veřejnosti. Návštěvníci tak měli možnost nahlédnout pod pokličku hasičské práce a také si zblízka prohlédnout veškerou techniku.


Jan Graubner se stal novým pražským arcibiskupem

Novým pražským arcibiskupem byl jmenován dosavadní olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner. Papež František jej jmenoval v pátek 13. května.


KOMENTÁŘ: Všechno musí mít limit. I turismus pod Sněžníkem

Všechno musí mít limit. I turismus pod Sněžníkem.


Ve Zlatém jablku vystavují filmové klapky

Pokud v tomto týdnu zavítáte do obchodního centra Zlaté Jablko, nenechte si ujít výstavu filmových klapek. Ta letos ukazuje přes stodvacet klapek od výtvarníků zvučných jmen, zapojených do 25. ročníku Salonu filmových klapek. Projekt spojující výtvarné a filmové umění se vrací do Zlína po celorepublikové Klapka Tour a nabízí tak jednu z posledních možností, prohlédnout si klapky ještě před festivalovou dražbou.


Zlínská zoo otevře v neděli expozici Jaguar Trek, obývá ji už samec i samice

Zlínská zoologická zahrada otevře v neděli novou expozici Jaguar Trek. Komplex nabídne vnitřní ubikaci i venkovní výběh pro jaguáry, s rozlohu přes 2000 metrů čtverečních jde zřejmě o největší expozici pro jaguáry v Evropě.


Záchrana jeřábníka. Hasiči trénovali v Otrokovicích

Speciální výcvik na stavebním jeřábu v Otrokovicích absolvovali v úterý 10. května členové lezeckého družstva hasičů ze stanice Zlín.


Archeologové v centru Uherského Hradiště nahlédli do časů Velkomoravské říše

Doslova proti proudu času postupovali archeologové ze Slováckého muzea v centru Uherského Hradiště, když v Prostřední a Mlýnské ulici prováděli archeologický výzkum. Využili rekonstrukce ulic Prostřední a Mlýnská a prostřednictvím několika sond odhalili od 7. dubna do 4. května zajímavá fakta o historii metropole Slovácka.


Vysoké nájmy ve Zlíně? Bude hůř, ceny ještě porostou

Pronájem bytu 2+1 ve Zlíně za dvacet tisíc měsíčně? Co by dříve vypadalo jako žert, je dnes téměř skutečností. Ceny nájmů v krajském městě stoupají a podle expertů se na tom v nadcházejících měsících nic nezmění.


Magické vize Vlastimila Mahdala ve slavičínské knihovně

V aktivní slavičínské knihovně často vystavují práce autorů z regionu. Po fotografiích Zdeňka Polišenského zde 6. května představil své obrazy Vlastimil Mahdal z Uherského Ostrohu a po něm tu bude vystavovat Jan Botek z Ostrožské Nové Vsi.


Viděli jste nehodu na Havlíčkově nábřeží? Policisté hledají svědky

Dopravní policisté hledají svědky pádu cyklistky, který se odehrál v sobotu 7. května krátce před patnáctou hodinou ve Zlíně na Havlíčkově nábřeží.


Benzin a nafta znovu letí nahoru. Kde ve Zlínském kraji natankujete nejlevněji?

Až k téměř 45 korunám za litr vzrostly opět v posledních dnech ceny benzinu na některých čerpacích stanicích ve Zlínském kraji. Za litr nafty pak mnohdy motoristé zaplatí téměř 47 korun.


Válka na Ukrajině i ceny energií komplikují život i hradišťskému MESITu

Jedním z největších zaměstnavatelů na Slovácku je společnost MESIT, která má na jedné straně důvod k oslavě, protože právě před 70 lety, 10. května 1952, ji v Uherském Hradišti založili, ale na druhé straně i ona čelí neblahým důsledkům války na Ukrajině i krizi způsobené nestabilními a rostoucími cenami energií.


Policejní zátah: Pokuty za více než 90 tisíc a 23 přistižených opilých řidičů

Celkem 4 076 vozidel zkontrolovali a 258 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu zjistili v pátek a v pondělí policisté na silnicích Zlínského kraje.


Práci čest. Podívejte se, jak vypadaly oslavy 1. máje ve Zlíně

Práci čest. Tak zní název výstavy, která přibližuje svátky 1. máje ve Zlíně, respektive Gottwaldově, v galerii Alternativa. Soubor fotografií návštěvníkům ukáže, jak se měnila ideologická náplň oslav, jejich výtvarné pojetí, trasy průvodů a jak spolu všechno souviselo.


Jurkovičovu rozhlednu stavěli až na třetí pokus. Původně měla být v Brňově

První návštěvníci vystoupali na vyhlídkovou plošinu Jurkovičovy rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm v sobotu 28. dubna 2012. Za deset let provozu se ze stylové dřevěné vyhlídkově věže na Karlově kopci stala dominanta města a vedle sousedního Valašského muzea v přírodě také jeden ze zdejších nejvyhledávanějších turistických cílů.


Soud vrátil státnímu zástupci k došetření kauzu otravy řeky Bečvy

Okresní soud ve Vsetíně v pondělí vrátil státnímu zástupci k došetření kauzu předloňské otravy řeky Bečvy. Vyplývá to z údajů v justiční databázi, posun v případu dnes ČTK potvrdil i předseda okresního soudu Pavel Kotrady.